Jaroměř opět na bedně!

V neděli 7. 4. 2019 se hrálo poslední 11. kolo Krajského přeboru družstev KHŠS ročníku 2018/19. Našemu týmu se podařilo obhájit skvělé 3. místo z loňského roku. Pokusím se přiblížit můj pohled na celý krajský přebor.
1. Sněžka TJ Náchod
Vítězem krajského přeboru se zaslouženě stal tým z Náchoda. Náchodští začali opravdu „mohutně“ a v pátém kole měli náskok již 6 bodů a velmi výrazné skóre (výhry 7,5:0,5 a 7:1). V prostřední části sezóny se však přeci jenom trochu zadrhli a třikrát po sobě nebodovali naplno (prohra s Jaroměří, remízy s Hořicemi a Hronovem) a dali malinko „čuchnout“ k prvnímu místu i ostatním týmům. Závěr jim však již opět vyšel na 100% a v pohodě zvítězili s náskokem pěti bodů. Gratulujeme! Prakticky všichni hráči Náchoda dosáhli velmi kvalitních výsledků, ale dle mého nad vším ční výsledek Petra Čechury (9,5/11) na 1. šachovnici.
 
2. ŠK AD Jičín B
Tento tým na mě působil trochu nenápadně. Celou dobu se pohyboval v horní polovině tabulky, ale nikdy mi nepřišlo, že bych s ním měl počítat jako s možným vítězem. Jičín však vsadil na zkušenost a mládí a zaslouženě získal druhé místo. A protože „A“ tým Jičína se těsně zachránil v druhé lize, mohou být jičínští velmi spokojeni. Z individuálních výsledků bych určitě vyzdvihl dvojici Petr Fojt (8/9) a Petr Buchar (7/9), ale určitě kvalitních výsledků dosáhli i ostatní hráči.
 
3. TJ Jiskra Jaroměř
Nám se podařilo obhájit třetí místo z loňského roku a to je úspěch, jako hrom. Přeci jenom v myslích některých z nás je od začátku sezony stále přítomna myšlenka „především se zachránit“. Myslím si, že se nám vysloveně nepovedl pouze zápas se Slávií Hradec Králové. Na druhou stranu jsme jako jediný tým dokázali porazit Náchod. Hodnocení hráčů je v samostatném odstavci.
 
4. TJ Jiskra Hořice
Loni druhý tým tabulky patřil z mého pohledu k možným kandidátům na medailové umístění. Ve třetím a čtvrtém kole sice Hořice prohrály, ale jinak hrály velice spolehlivě. V mnoha zápasech měly neskutečné štěstí a i díky tomu byly dvě kola před koncem pouze bod za vedoucím Náchodem. Závěr jim však nevyšel a další dvě prohry je odsunuly až na „bramborovou“ pozici. Dle individuálních výsledků na mě i tento tým působí velmi spolehlivě a prakticky všichni dosáhli kvalitních výsledků.
 
5. TJ Dvůr Králové nad Labem
Dvůr (loňský vítěz) hrál letos bez Tomáše Krause, přesto síla tohoto týmu byla obrovská. Osobně jsem je považoval za jednoho z možných vítězů krajského přeboru. V rozhodujících zápasech se však vždy něco malinko „zvrtlo“ a nakonec tento tým zaznamenal 4 prohry a to nemohlo stačit na lepší, než na 5. místo. I v případě tohoto týmu úplně nevím, koho bych měl vyzdvihnout, protože mě výsledky všech přijdou u všech celkem v pohodě. Určitě kvalitní výsledek měli Mrověc (6/8) a Macháň (6,5/10).
 
6. TJ Slavia Hradec Králové
Tým s asi nejvíce využitou soupiskou. Z 20 hráčů na soupisce nastoupilo k alespoň jednomu zápasu hned 18 hráčů. Když nic jiného, tak díky tomu je prakticky nemožné se na někoho připravit (zvlášť na zadních šachovnicích). Slavia měla nevyrovnané výkony. Střídala skvělé výsledky (6:2 s Jaroměří, 5,5:2,5 se Dvorem) s nepříjemnými porážkami (6,5:1,5 s Hořicemi a 4,5:3,5 s poslední Pandou). Z hlediska procent byli určitě tahouni Tichý (6,5/9) a Smolej (6/7). Procentuálně dobrých individuálních výsledků má Slavia více, ale dost hráčů sehráli relativně málo partií a tak mi nepřijde správné je vyzdvihovat.
 
7. TJ Spartak Plchot Vrchlabí
Pokud by tento tým nastupoval v základní sestavě, tak je ještě silnější, než Dvůr Králové. První 4 hráči (3 mají přes 2200 ELO, čtvrtý tuto metu atakuje) však sehráli každý pouze dvě partie (Hála tři) a bez těchto hráčů je Vrchlabí přeci jenom pro nás „smrtelníky“ hratelnější. Díky malému počtu partií na předních šachovnicích i tento tým vystřídal 18 hráčů soupisky. Individuálně skvělého výsledku dosáhl Kučera (5/7). Dobrého výsledku dosáhl také Plchot (4,5/5).
 
8. ŠK Lomnice n. Popelkou
Nováček soutěže, který ale rozhodně nepatřil (alespoň v mém pohledu) k adeptům na sestup. Týmu přišel na výpomoc Jarda Novotný, ale i další hráči jsou velmi kvalitní. Tým se sice zdánlivě „potácel“ nad sestupovou propastí, z prvních šesti kol tento tým získal pouze 3 body (ehm, s námi), ale já si říkal, že Lomnice nespadne. V druhé polovině soutěže začali lomničtí bodovat a nakonec je z toho velmi pěkné 8. místo. Výsledkově určitě táhli tým Novotný (5,5/7), Volman (6,5/11), Blažek (5,5/6).
 
9. ŠK Lípa B
Lípa po mnoha letech opustila svoji tradiční hrací místnost v hospůdce U polních myslivců a usídlila se v Hradci „Na růžku“. Lípa střídala dobré výsledky (5,5:2,5 výhra s Hořicemi, 4:4 s druhým Jičínem, 6:2 s poslední Pandou) a „nedobré“ výsledky (5,5:2,5 prohra s Hronovem, 6:2 se Slavií). Z hlediska výkonů hrál velmi dobře Němec (6,5/11), kvalitní výsledky mají určitě i Novák (5,5/11) a Vítová (5/10).
 
10. TJ Hronov
Tak Hronov prakticky do posledního kola bojoval o jistotu udržení. Dosáhl skvělých výsledků (6,5:1,5 porazil Pandu, 6,5:1,5 Lomnici, svoji váhu určitě má i remíza 4:4 s Náchodem), ale na druhou stranu i vysoko prohrával (6,5:1,5 s Vrchlabím). Individuálně určitě dobrého výsledku dosáhl Velecký (6/10) na druhé šachovnici), dále Cibulka (5,5/10) a Dudek (4,5/7). Přes 50% dosáhli ještě Kubeček (3,5/5) a Kowalczyk (6,5/11), i když u posledně jmenovaného jsem předpokládal ještě malinko lepší výsledek (v posledním kole snad prohrál na zazvonění mobilu – to naštve).
 
11. DDM Třebechovice p. Orebem
Třebechovickým se musím omluvit, protože jak jsem „nepředpokládal“ sestup Lomnice, tak trochu jsem předpokládal sestup Třebechovic. A přitom vůbec nevím proč, neboť mají mladý tým plný bojovníků. Sice vyhráli pouze jednou, ale 5x remizovali a když si uvědomím, jak málo stačilo k výhře, tak klidně mohli skončit uprostřed tabulky. Přiznám se, že nevím, jak je to s Třebechovicemi a sestupem. Myslel jsem si, že sestupuje pouze jeden tým, ale ve zpravodaji je napsáno, že sestupují i Třebechovice. Snad by na to měl mít vliv i sestup Slavie A z první ligy. Každopádně by si Třebechovice zasloužily zůstat v KP. Individuálně skvělých výsledků dosáhli Ret (6,5/9), Tuvšinbajar (5,5/8) a Chmelař (4,5/7).
 
12. Panda Rychnov nad Kněžnou B
Na posledním místě (a tedy jistým sestupujícím) je „B“ tým z Rychnova. Tento tým měl velké problémy se sestavou, protože ve stejném termínu hrál jejich „A“ tým 1. ligu a tyto zápasy pochopitelně měly přednost. Už když jsme v Rychnově hráli my, tak místní říkali, že by raději sestoupili, protože to je neustálý boj se sestavou. Častokrát na první šachovnici nastupoval sedmý hráč soupisky a to je strašně znát. I rychnovští vystřídali prakticky celou soupisku. Individuálně určitě dobrý výsledek dosáhl Daniel (3/5), ostatní buď nepřekročili 50%, nebo sehráli jen 2-3 partie.
 
A co Jaroměř?
Jak jsem se již zmínil, obhájili jsme skvělé třetí místo. Při pohledu na naše výsledky mi přijde, že především jsme hráli jako tým a z toho mám obrovskou radost. Prakticky všichni udělali dobrý výsledek nebo se minimálně zasloužili o pohodu v týmu.
Jak to tedy bylo:
 
Pavel Čech (+1 =3 -1)
Jak jsem psal v jedné reportáži, Pavel na náš tým působí jako jakýsi talisman. Pokud nastoupí, neprohrajeme. Sám to však má velice těžké. Všichni jeho soupeři, když hrají s mezinárodním mistrem, tak hrají velmi opatrně, nic nepokazit, rychle všechno vyměnit a hurá do „plichty“. Myslím si, že Pavel odmítl nejvíce nabídek remízy v celém krajském přeboru. Stále se snažil něco vymýšlet. Pavle dííííííky!
 
Vratislav Jecha (+2 =3 -4)
Já si zasloužím označení „salát týmu“. Letos jsem nehrál dobře. Ano, dá se napsat, že prohry s Novotným a Kowalczykem se daly čekat, s Lajblem to bylo složité a s Novákem jsem byl po chřipce. Pravda je však taková, že v těch partiích (a i v některých dalších) jsem hrál špatně. Je z toho nejhorší výsledek za posledních x let. Slibuji, že provedu důkladné zhodnocení, provedu komplexní analýzu, vyvodím důsledky a potrestám případné viníky. V nejhorším bude nutné přistoupit k personálním změnám. Jen se trochu bojím, že hlavní důvod „blbé“ sezóny je těch mých letošních 50 let.
 
Tomáš Prouza (+2 =3 -1)
Tomášův výsledek hodnotím jako výborný. Jedinou prohru zaznamenal ve Dvoře Králové a to ještě díky tomu, že měl špatně nastavené hodiny. Pravda je, že naopak výhra s Martinem Kuru byla jedna z těch velmi šťastných. I tak výsledek více jak 50% na 1.-3. šachovnici je určitě dobrý.
 
David Bém (+1 =4 -2)
David měl na podzim zdravotní problémy, proto se připojil až ve čtvrtém kole. David je velký bojovník, hrál velmi spolehlivě a bodoval v důležitých zápasech.
 
Petr Staněk (+1 =5 -4)
Petr hraje velmi náročné šachy. Při pohledu na jeho šachovnici někdy nejsem schopen ani spočítat počet figur, natož pozici nějak ohodnotit. Pamatuju si, jak jsem jel s Petrem na první kolo do Třebechovic, a v autě mi povídá: „Radka mi nařídila, že mám hrát zodpovědně. Je Holandská zodpovědné zahájení?“ Přesně to odpovídá Petrově hře.
 
Radka Růžičková (+4 =3 -1)
Dle mého jeden z kandidátů na nejlepšího hráče. Spolehlivě bodovala se slabšími hráči (a ono to není jednoduché) a k tomu přidala i pěkné výhry se silnějšími hráči. Velmi spolehlivý člen (tedy vlastně členka) týmu.
 
Pavel Prouza (+4 =1 -4)
Pan nekompromisní. Ve většině zápasů Pavel dohrával jako poslední, na půlminutě. Za celou sezónu u partie strávil více času, než já za poslední tři roky. Skvěle vydřel výhry (a tím zachránil body) na Lípě, v Třebechovicích. Určitě ho trochu mrzí zbytečné prohry v zápasech s Hořicemi i Hronovem, kde měl vyhrané pozice, ale bohužel časová tíseň udělala své.
 
Miroslav Martinovský (=1 -2)
Mirkovi patří velký dík, protože vždy naskočil, když to bylo potřeba a častokrát to bylo velmi narychlo. Určitě lituje toho, že nedotáhl do vítězného konce partii ve Dvoře Králové. Jinak Mirek fungoval jako pravidelný divák, „vařič“ kafe a zodpovědný trenér na tréninkových setkáních (Čolek, Tekutka, Otta).
 
Jan Kuneš (+3 =4 -3)
Honza sezónu nezačal určitě podle svých představ. Postupně se ale dostával do tempa a v druhé polovině z něj byl vysloveně zabiják. Viděl jsem jeho partie jak za „A“ tým, tak i některé za „B“ tým a byla to paráda. Takový tlak na krále a takový tah „na mat“ jsem dlouho neviděl. Honza odmítal dobírat figury. Proč taky, když mohl dát mat.
 
Roman Kudr (+2 =1 -2)
Druhý člen tzv. „KuKu“ valu, jak trefně nazval Pavel Čech dvojici Kuneš-Kudr. Roman je člověk, který má prakticky pořád dobrou náladu a umí ji šířit i dál, Určitě trochu lituje přehlédnutí v Třebechovicích. Jednoznačnou pochvalu naopak zaslouží za vydřené vítězství ve Dvoře Králové. V druhé polovině sezóny již Roman nehrál.
 
Luboš Hubka (+6 =5)
Výsledkově jednoznačně nejlepší hráč. Luboš hrál, spolehlivě uměl partie vysedět a donutil soupeře k chybám. Není vůbec jednoduché hrát na výhru, když ji od Vás tak trochu očekává celý tým a asi i Luboš sám. Vše zvládl na výbornou. Dle mého druhý kandidát na nejlepšího hráče.
 
Petr Doubek (+1)
Mám obrovskou radost, že se Petr vrátil za šachovnici. Za „A“ tým nastoupil sice pouze jednou, ale návrat to byl vítězný. Vím, že Petra šachy v poslední době děsně baví a věřím (a přeju mu), ať těch jedniček má co nejvíce. Před více jak 35 lety jsem hrával na první šachovnici za žákovské družstvo a hned za mnou hrál Petr a Radka. Je mi ctí se s nimi opět sejít v jednom týmu.
 
Lidmila Rutter (+1)
Lída nastoupila také pouze k jednomu zápasu a spolehlivě zvítězila. Doufám, že ji příští rok uvidím za šachovnicí častěji.
 
Milan Borůvka (+1 =1 -1)
Milan měl především roli kapitána, když každý zápas domlouval s hráči sestavu, kdo nastoupí k utkání. Navíc se věnoval také našemu „C“ týmu. Když ale bylo potřeba, pohotově nastoupil. Určitě ho trochu mrzí prohra v Třebechovicích (podobně, jako Romana). Ale vše vynahradil v posledním zápase ve Vrchlabí, kde výhrou pomohl k vítězství celého týmu.
 
Vráťa Jecha